پیام علمی :: دکتر ملیحه عرب متخصص زنان

سنگ صفرا
 

سنگ صفرا

کیسه صفرا عضوی کوچک و به شکل گلابی است که زیر کبد قرار دارد و صفرا را ذخیره می کند ، صفرا مایعی است که به بدن کمک می کند تا چربی ها را تجزیه کند.
یکشنبه، 11 آبان 1399 | Article Rating

کیسه صفرا عضوی کوچک و به شکل گلابی است که زیر کبد قرار دارد و صفرا را ذخیره می کند ، صفرا مایعی  است که به بدن کمک می کند تا چربی ها را تجزیه کند.

سنگ های صفراوی سنگ های کوچکی هستند که در داخل کیسه صفرا ایجاد می شوند. آنها می توانند شن های ریزی باشند و یا به اندازه کل کیسه صفرا بزرگ باشند که طول آن تا بیش از 10 سانتی متر نیز می رسد.

به طور معمول ، کیسه صفرا بین وعده های غذایی پر از صفرا می شود. سپس ، هنگامی که غذاهای چرب می خورید ، کیسه صفرا صفرا را در روده تخلیه می کند. هر چند گاهی اوقات ، سنگ های صفراوی کیسه صفرا را مسدود کرده و از تخلیه آن جلوگیری می کنند. در مواقع دیگر ، سنگ صفرا فقط کیسه صفرا را تحریک می کند. اگر سنگ های صفراوی از کیسه صفرا بیرون رانده شوند ، می توانند مانع تخلیه کبد یا پانکراس شوند.

در بیشتر موارد ، سنگ صفرا هیچ علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ایجاد می شود ، سنگ صفرا می تواند باعث موارد زیر شود:

1-شکم درد – محل درد اغلب در سمت راست درست در زیر قفسه دنده یا در قسمت میانی فوقانی شکم قرار دارد

2-درد در پشت یا شانه راست

3- تهوع و استفراغ

اگر می دانید که سنگ کیسه صفرا دارید اما علائمی ندارید ، احتمالاً نیازی به درمان نخواهید داشت. اما اگر علائم شروع شود ، باید تحت درمان قرار بگیرید. علائم ممکن است بیایند و بروند ، اما اغلب با گذشت زمان بدتر می شوند.

معمولا سنگ کیسه صفرا مشکل جدی ایجاد نمی کند. اما در برخی موارد می تواند منجر به مشکلات جدی شود ، از جمله:

1-زردی ، که پوست و چشم  زرد می شود.

2-عفونت کیسه صفرا

3-پارگی  کیسه صفرا ، که می تواند منجر به مرگ شود

4-التهاب پانکراس (لوزالمعده عضوی است که باعث تولید هورمون و مواد لازم  در هضم غذا می شود)

پزشکان با انجام آزمایش تصویربرداری مانند سونوگرافی می توانند  سنگ کیسه صفرا را تشخیص دهند.

تصاویر
  • سنگ صفرا
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

طراحی و توسعه توسط NouSoft