پیام علمی :: دکتر ملیحه عرب متخصص زنان

شکستگی
 

شکستگی

"شکستگی" واژه دیگری برای شکستگی استخوان است.
ﺳﻪشنبه، 21 اردیبهشت 1400 | Article Rating

"شکستگی" واژه دیگری برای شکستگی استخوان است. شکستگی انواع مختلفی دارد که بستگی به نحوه شکستگی استخوان دارد. وقتی استخوان شکسته می شود ، ممکن است ترک بخورد ، تا انتها شکسته شود یا خرد شود. اگر استخوان شکسته از پوست خارج شود یا از طریق زخم دیده شود ، پزشکان آن را شکستگی "باز" می نامند. اگر استخوان از پوست خارج نشود یا از طریق زخم دیده نشود ، پزشکان آن را شکستگی "بسته" می نامند.

افرادی که به بیماری پوکی استخوان مبتلا هستند شانس بیشتری برای شکستگی دارند. به این دلیل که پوکی استخوان باعث ضعیف شدن استخوان های فرد می شود. این وضعیت به ویژه در زنان مسن شایع است

علائم شکستگی چیست؟ - علائم بستگی به شکستگی استخوان و نوع شکستگی آن دارد. علائم رایج می تواند شامل موارد زیر باشد:

● درد ، تورم یا کبودی در ناحیه

● منطقه به نظر غیر عادی ، خمیده یا شکل معمول نیست

● عدم توانایی حرکت یا تحمل وزن بر روی آن قسمت از بدن

● بی حسی در ناحیه استخوان شکسته

آیا آزمایش شکستگی وجود دارد؟ - آره. پزشک یا پرستار از علائم شما سوال می کنند ، معاینه می کنند و عکسبرداری می کنند. وی ممکن است آزمایش های تصویربرداری دیگری مانند CT ، اسکن استخوان یا سونوگرافی را انجام دهد. آزمایشات تصویربرداری ، تصاویری از داخل بدن ایجاد می کند.

شکستگی چگونه درمان می شود؟ - درمان تا حدودی به نوع شکستگی شما و میزان جدی آن بستگی دارد. هدف از درمان این است که انتهای استخوان شکسته شده در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا استخوان بهبود یابد

اگر انتهای استخوان شکسته شما از قبل مطابق با یکدیگر باشد ، پزشک شما گچ ، آتل یا بریس را در آن قسمت از بدن قرار می دهد. گچ ، آتل یا بریس استخوان شما را در موقعیت صحیح نگه می دارد تا بتواند بهبود یابد.

ا گر انتهای استخوان شکسته شما با یکدیگر مطابقت نداشته باشد ، پزشک باید آنها را به صورت ردیف درآورد. برای این کار ، او می تواند استخوان شما را بدون انجام عمل جراحی به موقعیت صحیح منتقل کند و سپس گچ ، آتل یا بریس را روی آن قرار دهد

او همچنین می تواند با انجام جراحی استخوان شما را در موقعیت صحیح قرار دهد. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

● با استفاده از پیچ ، سنجاق ، میله ، یا صفحات ، استخوان داخل بدن را فیکس کنید

pins قرار دادن سنجاق یا پیچ از طریق پوست و داخل استخوان ، و سپس اتصال سنجاق ها یا پیچ ها به میله ای که خارج از پوست است

پزشک همچنین درد شما را درمان می کند. اگر شکستگی شدید دارید ، او می تواند داروی ضد درد قوی برای شما تجویز کند. اگر شکستگی خفیف دارید ، ممکن است به شما توصیه کند داروی بدون درد را برای درد خود مصرف کنید. داروهای بدون نسخه شامل استامینوفن (نام تجاری نمونه: Tylenol) ، ایبوپروفن (نام تجاری نمونه: Advil ، Motrin) و ناپروکسن (نام تجاری نمونه: Aleve) است.

بعد از بهبود استخوان ، ممکن است پزشک توصیه کند که با یک متخصص فیزیوتراپی (متخصص ورزش) کار کنید. فیزیوتراپیست می تواند تمرینات و کشش هایی را برای تقویت عضلات و کمک به حرکت راحتتر مفاصل به شما نشان دهد.

شکستگی چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد؟ - به قسمت بدن درگیر و نوع شکستگی بستگی دارد. بهبود بسیاری از شکستگی ها هفته ها تا ماه ها طول می کشد. شکستگی در کودکان معمولاً سریعتر از شکستگی در بزرگسالان بهبود می یابد.

آیا می توانم برای بهبود روند بهبودی کاری انجام دهم؟ - آره. رعایت کلیه دستورات پزشک در هنگام بهبودی شکستگی مهم است. به عنوان مثال ، او احتمالاً به شما توصیه می کند که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید که شامل دریافت کافی کلسیم ، پروتئین و ویتامین D باشد (شکل 1 و جدول 1). او همچنین احتمالاً به شما توصیه خواهد کرد:

ورزش خاصی انجام ندهید

سیگار نکشید - اگر سیگار می کشید ، بهبودی شکستگی شما بیشتر طول می کشد.

اگر گچ دارید که نباید خیس شود ، گچ خود را خیس نکنید

چه زمانی باید با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرم؟ - بعد از مداوا ، پزشک یا پرستار به شما می گوید که چه موقع با او تماس بگیرید. به طور کلی ، اگر می توانید تماس بگیرید:

درد ، تورم یا سایر علائم شما بدتر می شود

تب می کنید

نمی توانید بخشی از بدن خود را حرکت دهید

شما بازیگران خود را مرطوب می کنید ، و قرار نیست که مرطوب شود

برای جلوگیری از شکستگی دیگر چه کاری می توانم انجام دهم؟ - برای محافظت از بدن در برابر صدمه دیدن ، می توانید:

هنگام دوچرخه سواری ، اسکی ، غلتک یا فعالیتهایی که ممکن است صدمه ببینید ، از تجهیزات ایمنی استفاده کنید. وسایل ایمنی می تواند شامل کلاه ایمنی ، بالشتک آرنج ، زانوبند و بالشتک باشد.

راهروها را از شلوغی و شلوغی دور نگه دارید و فرشهای گشاد را بردارید یا آنها را جمع کنید.

هر زمان که سوار ماشین می شوید یا رانندگی می کنید کمربند ایمنی ببندید.

تشک ضد لغزش را در وان و نرده های راه پله قرار دهید (مخصوصاً برای افراد مسن).

برای کمک به استحکام استخوان ها به گونه ای که به راحتی شکسته نشوند ، می توانید:

غذاهایی با مقدار زیادی کلسیم ، ویتامین D و پروتئین بخورید و بنوشید. کلسیم و ویتامین D مواد مغذی هستند که به استحکام استخوان ها کمک می کنند.

ورزش منظم داشته باشید ، حتی اگر فقط پیاده روی روزانه باشد

 

تصاویر
  • شکستگی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

طراحی و توسعه توسط NouSoft