پیام علمی :: دکتر ملیحه عرب متخصص زنان

شیردهی
 

شیردهی

پزشکان توصیه می کنند در صورت امکان حداقل 1 سال (12 ماه)  و ترجیحا 2 سال به نوزاد شیر داده شود.
ﺳﻪشنبه، 18 خرداد 1400 | Article Rating

پزشکان توصیه می کنند در صورت امکان حداقل 1 سال (12 ماه)  و ترجیحا 2 سال به نوزاد شیر داده شود. در 6 ماه اول ، شیر مادر تنها غذایی است که کودک به آن نیاز دارد. بیشتر نوزادان علاوه بر شیر مادر ، از 4 تا 6 ماهگی شروع به خوردن غذاهای دیگر می کنند.

شیردهی هم برای مادر و هم برای کودک فواید زیادی دارد. این مسئله حتی اگر مدت کوتاهی شیر داده شود نیز صادق است.

بیشتر خانم ها می توانند شیردهی را در اتاق زایمان شروع کنند. بهتر است شیردهی را هرچه سریعتر پس از زایمان و در بهترین حالت در اولین ساعت شروع کنید. "تماس پوست با پوست" می تواند به کودک در یادگیری شیردهی کمک کند.

طی چند روز اول ، بیشتر خانمها مقدار کمی شیر زردرنگ به نام "آغوز" دارند. آغوز تمام  مواد تغذیه ای مورد نیاز نوزاد را دارد. بعد از 2 یا 3 روز تولید شیر بیشتری شروع خواهد شد.

روش های مختلفی وجود دارد که بتوان کودک  را در زمان شیردهی نگه داشت. می توان موقعیت های مختلفی را امتحان کرد تا مشخص شود کدام راه برای مادر و کودک بهتر است.

قفل کردن  یا لانچ زمانی است که کودک مهره ای محکم با دهان خود در اطراف نوک پستان و آرئول (پوست تیره اطراف نوک پستان) ایجاد می کند. این روش صحیح گرفتن پستان مادر به کودک کمک می کند شیر کافی دریافت کند و می تواند از از آسیب دیدن نوک پستانهای مادر جلوگیری کند. با روش صحیح شیردهی ، احساس درد در زنان هنگام شروع هر نوبت شیردهی است.

مادر باید وقتی کودک علائم گرسنگی نشان می دهد ، به او شیر بدهد. کودک با کارهای زیر نشان می دهد که گرسنه است:

-بیدار شدن از خواب

-حرکت دادن سر به اطراف به گونه ای که گویی به دنبال پستان است

- مکیدن دستها ، لبها یا زبان او

نوزادان می توانند برای مدت های مختلف و نیز زمان های مختلف شیر بخورند. به عنوان مثال ، برخی از نوزادان در 5 دقیقه تغذیه خود را به پایان می رسانند ، و برخی ممکن است 20 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

پزشکان توصیه می کنند اجازه دهید کودک از یک طرف شیر خوردن را به پایان برساند تا او تمام شیر را از آن پستان دریافت کند. سپس ، می توانید ببینید که آیا کودک شما می خواهد از پستان دیگر بنوشد یا خیر. دفعه بعدی که شیر می دهید ، سعی کنید به یاد داشته باشید که کودک شما آخرین بار کدام پستان را شروع کرده است و از طرف دیگر شروع کنید. تغییر دادن طرفی که با هر بار شروع می کنید ، به تولید شیر هر دو پستان شما کمک می کند.

از راه های زیر می توان فهمید که کودک به اندازه کافی شیر خورده:

- بررسی پوشک او - در روز 4 یا 5 پس از تولد ، نوزادان باید حداقل 6 پوشک مرطوب در روز داشته باشند.

- بررسی حرکات روده ای او - در روز 4 پس از تولد ، نوزادان باید 4 بار یا بیشتر در روز مدفوع کنند و در روز 5 ، مدفوع آنها باید زرد باشد.

- با معاینه پزشک ببینید که آیا کودک شما در حال افزایش وزن است یا خیر.

در 6 ماه اول ، بیشتر نوزادان فقط به شیر مادر احتیاج دارند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نیز باید ویتامین D اضافی مصرف کنند. این مایعی است که با استفاده از قطره چکان به کودک می دهید. پزشک نحوه انجام این کار و مقدار ویتامین D را مشخص می کند.

وقتی کودک بین 4 تا 6 ماهه است ، می تواند شروع به خوردن و نوشیدن چیزهای دیگر کند. از پزشک خود بپرسید که با چه غذایی می توانید کودک خود را تغذیه کنید. بعد از شروع غذاهای جامد کودک همچنان می توانید به شیر خود ادامه دهید.

برخی مشکلات زنان در دوران شیردهی:

-سینه های متورم ، سخت و دردناک

-نوک سینه های دردناک یا ترک خورده

-عفونت پستان یا نوک پستان

-مجاری شیر مسدود شده ، که می تواند باعث ایجاد توده های قرمز و دردناک پستان شود

مشکلات شیردهی به روش های مختلف درمان می شود که بستگی به نوع مشکل خواهد داشت. به عنوان مثال ، زنان با سینه های متورم ، سخت و دردناک اغلب احساس بهتری دارند اگر:

-از دست یا پمپ پستان استفاده کنند تا مقداری شیر خارج شود

-برای درمان درد از کیسه یخ یا داروی تسکین دهنده درد استفاده کنند

-دوش آب گرم بگیرند تا جریان شیر آنها شروع شود و مقداری شیر خارج شود

 در صورت داشتن موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

● یک مجرای شیر مسدود شده که بهتر نمی شود

● تب و ناحیه سفت ، قرمز و متورم سینه

● نشت خون از نوک پستانها

● دردی که در کل جلسه شیردهی ادامه دارد

مادر  باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشد و مایعات زیادی بنوشد. برای کاهش وزن نیز ، ممکن است شیردهی کمک کند.

مصرف برخی از داروها هنگام شیردهی بی خطر نیست. اما در بیشتر موارد ، می توان به طور مداوم از داروهای مورد نیاز خود استفاده کرد یا به داروهای مختلف روی آورد. در صورت مصرف هرگونه دارو ، پزشک را در جریان بگذارید. وی می تواند مطمئن باشد که مصرف این داروها هنگام شیردهی بی خطر است

داروهای غیرقانونی برای کودک مضر است. ماری جوانا (همراه با انواع دیگر شاهدانه) در بعضی از نقاط قانونی است ، اما در صورت شیردهی از مصرف آن خودداری کنید. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است در نوزادان مشکل ایجاد کند.

وقتی تصمیم به توقف  شیردهی گرفتید ، پزشکان انجام آن را به تدریج توصیه می کنند. شما می توانید هر 2 تا 5 روز یک بار یک وعده شیردهی را کم کنید ، یا هر بار شیردهی  را به مدت کوتاهی تری انجام دهید. با این کار بدن شما را راحت تر تولید شیر را متوقف می کند. همچنین به کودک شما فرصت می دهد تا کمتر به شیردهی عادت کند.

تصاویر
  • شیردهی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظرات
نظر جدید

طراحی و توسعه توسط NouSoft